Vertigo Nedir?

Vertigonun aslında hastalık değil, birçok farklı hastalıkta kendini gösteren bir belirti olduğunu ifade eden Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Şahin, “İnsanlar, vertigonun kronik olduğunu, hayat boyunca devam edeceğini düşünüyor. Halbuki yapılan özel testlerle saptanabilen vertigo, genellikle geçici ve tedavi edilebilirdir” dedi.

Vertigonun mide bulantısı, kusmanın eşlik ettiği bir baş dönmesi hissi olduğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Şahin, genellikle kulak hastalıklarının vertigoya neden olduğunu ancak bazen beyin, beyincik, omurilik gibi merkezi sinir sistemiyle ilgili hastalıklardan da kaynaklanabildiğini söyledi.

Vertigonun kimi zaman sadece baş dönmesiyle kendini gösterdiğine değinen Doç. Dr. Şahin, “Bazı kişilerde buna kulak çınlaması, basınç hissi, işitme kaybı gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Bu nedenle şikâyeti olanların mutlaka kulak burun boğaz ya da nöroloji uzmanına gitmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

Haberin devamı için tıklayınız

Sağlıklı Bilgiler