Akraba Evliliğinin Yol Açtığı Sorunlar | Prof. Dr. Mustafa Başbuğ

Dünyada ortalama yüzde 12-13 oranında akraba evliliği bulunmasına karşın Türkiye’de bu oran yaklaşık iki katına çıkmaktadır.  Bu konunun sakat doğumlar açısından ayrı bir önem taşıdığını ve bu nedenle akraba olduğu bilinen kişilerin gebe kalmadan önce genetik danışma alması gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları Doğum ve Perinatoloji uzmanı Prof. Dr. Mustafa Başbuğ bugün akraba evlilikleri sonucu oluşabilecek bazı fetal anomalilerin anne karnında  tanısının mümkün olabildiğini söyledi.

Akraba evlilikleriyle oluşan fetal anomalilerin böyle bir bağ olmayan evliliklerle kıyaslandığında çok daha yüksek olduğunu vurgulayan Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum ve Perinatoloji uzmanı Prof. Dr. Mustafa Başbuğ, bu konunun ülkemizdeki akraba evlilikleri oranı düşünüldüğünde çok daha önem kazandığını söyledi. Prof. Dr. Mustafa Başbuğ, akraba evlilikleri sonucunda ortaya çıkan fetal anomaliler ile  ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bu evliliklerde hastalıkların çekinik genlerle fetusa geçtiğini söyleyen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları-Doğum ve Perinatoloji uzmanı Prof. Dr. Başbuğ, “Anne ve  baba sağlıklı olmasına rağmen, hem annede hem babada çekinik genler varsa fetal sakatlıklarla doğumda karşılaşma oranı yüzde 25’tir”dedi.