Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi

Adres

Koşuyolu Mah. Koşuyolu Cad. No: 168 34718 Kadıköy / İstanbul

Faks

0216 578 50 99

E-Posta

[email protected]    

Enfeksiyon Riski Düşük Hastane...

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi'nde, Yeditepe Üniversitesi Laboratuvarları’nda geliştirilen, patenti alınan ve dünyada bir ilk olan özel molekül sayesinde "sıfır hastane enfeksiyonu yayılımı" hedefleniyor.

Tamamen yerli olarak geliştirilen bu özel molekül, hastanenin inşaat aşamasından itibaren, tüm malzemelere uygulandı ve antimikrobiyal hastane “Yeditepe Üniversitesi KOŞUYOLU Hastanesi” hayata geçti.

Dünyadaki hijyen ve teknoloji standartlarıyla yarışan Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi, yaklaşık 35.000 m2 kapalı alanda, 6’sı yoğun bakım olmak üzere 180 yatak kapasitesi, dokuz ameliyathanesi, 100'e yakın uzman ve akademisyen hekim kadrosuyla, Türkiye'nin ilk antimikrobiyal hastanesi olma özelliğini taşıyor.

Yüzyılın beyin cerrahı olarak adlandırılan Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Prof. Dr. Uğur Türe ve ekibinin hizmet verdiği Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi, özellikle nörolojik bilimler ve onkoloji alanında ihtisas merkezi konumunda.  Beyin cerrahisi, kanser cerrahisi, medikal onkoloji, çocuk kemik iliği nakli, erişkin kemik iliği nakli, ortopedi, göğüs cerrahisi, KBB, genel cerrahi, gastroenteroloji, nükleer tıp, girişimsel radyoloji gibi alanlar, gelişmiş teknolojiyle donatılmış branşlar arasında yer alıyor.

Hastanenin beyin cerrahisi ameliyathanesinde bulunan, özel bir yazılıma sahip 3 Tesla İntraoperatif MR cihazı; ameliyat esnasındaki MR çekimini 24 dakikadan 4 dakikaya indiriyor.  Onkoloji hastalarına multidisipliner yaklaşımla tanı, tedavi, psikolojik destek, diyet eğitimi, ağrı tedavisi, tamamlayıcı tıp hizmeti sunuluyor. Gelişmiş bir teknolojiye sahip Girişimsel Radyoloji ünitesinde, beyindeki anevrizmadan, diyabetik ayağa kadar pek çok hastalık için tedavi sunuluyor.

Antimikrobiyal hastane kavramı ve Yeditepe Üniversitesi tarafından geliştirilen antimikrobiyal molekül hakkında da bilgi veren Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, “Araştırmalar gösteriyor ki, ameliyat sonrasında yaşanan ölümlerin yaklaşık yüzde ellisi hastane mikrobundan kaynaklanıyor. Bu sorunu çözmeye odaklandık. Tamamen yerli ve milli bir molekül geliştirdik. Bor esaslı, mikropları öldüren ve insan hücresine zarar vermeyen bu molekülü kapı kollarından yer döşemesine, elektrik prizlerinden duvar boyalarına kadar demirbaş ekipmanlarımıza uygulattık.” ifadelerini kullandı. 

"Geliştirdiğimiz molekülün yanı sıra, sıfır hastane enfeksiyonu yayılımı istediğimiz için daha inşaat aşamasında çalışmaya başladık. Örneğin, hastanemizde hiçbir duvar köşeli değil. Çünkü köşeli duvarlar ne kadar temizlenirse temizlensin mikrop barındırır. Buradan hareketle tüm duvarları, iç bükey veya dış bükey, köşesiz olarak tasarladık. Sağlık alanında bu defa çıtayı daha da yükselttik.” dedi.

Yeditepe Üniversitesi’nde 200 laboratuvar, 500’ün üzerinde akademisyenin görev aldığını belirten Bedrettin Dalan; laboratuvarların toplam büyüklüğünün iki futbol sahası kadar olduğunu, birçok ciddi hastalıkla ilgili çalışmaların devam ettiğini, biyoteknoloji ve genetik bilimler bölümlerindeki altyapının dünyadaki sayılı üniversitelere yarışır nitelikte olduğunu söyledi. Bedrettin Dalan, bilimsel çalışmalar için kaynaklarının sınırsız tutulduğunun ve bugüne kadar 100’ün üzerinde ülkeden hasta kabul ettiklerinin altını çizdi.  

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri’nin uluslararası sağlık derecelendirme kuruluşu tarafından da sertifikalı olduğunu belirten Dalan,“Yeditepe Üniversitesi’nin her iki hastanesinde de yıkanabilir yataklar bulunuyor. Hasta odadan çıktıktan sonra yatak yüksek sıcaklıkta suyla yıkanıyor, özel bir maddeyle dezenfekte ediliyor ve yeni hasta tertemiz yatağına geliyor. Her iki hastanemizde de, havalandırmalarda antimikrobiyal filtreler bulunuyor.” şeklinde konuştu.

 

Galeri